כל מה שחתונה

5 דברים שלא ידעתם על ביטקוין

ביטקוין הוא המטבע הדיגיטלי המבוזר הראשון ומשמש כיום כמטבע גלובלי עולה כתחליף לכסף הפיאט, היינו הכסף המסורתי הנשלט ע" מדינות ובנקים שמאבדים את האמון ואת היכולת שלהם לשלוט בכלכלה העולמית ואולי בכל זאת ישנם דברים שאפשר לחדש לכם על ביטקוין:

  1. ישנן אוניברסיטאות ומכללות שמאפשרות תשלום בביטקוין

אוניברסיטת ניקוסיה, בי"ס לשפות מקפריסין, היתה הראשונה לקבל שכר לימוד בביטקוין, כבר ב2013. פרט לחשיפה ולעניין שהדבר עורר הרי שהיום הערך של המטבעות שלהם עלה בטירוף בהנחה ושמרו אותו. שנה לאחר מכן כבר קינגס קולג’ בניו יורק ואוניברסיטת קומבריה בלונדון החלו גם כן לקבל שכר לימוד בביטקויון. מאז הטרנד התפשט למוסדות רבים נוספים

 

  1. בבירת הולנד, האג שוכנות שדרות ביטקוין המוקדשות למטבע ומשתמשיו. כל החנויות, מסעדות וברים ברחוב מקבלים ביטקוין ובמקום תמצאו לא מעט בעלים וסוחרים של המטבע. מדובר ביוזמה ממשלתית משנת 2014 שהתפשטה עם הזמן גם לרחובות סמוכים. הטרנד התפשט גם לשדרות ביטקוין בקליבלנד ובפריז.

 

  1. ביטקוין הוא לא ממש אנונומי

רבים טועים לחשוב כי המטבע מציע אנונומיות למשתמשיו ולכן בזמנו ואולי גם כעת ניתן למצוא פושעים שירצו לקבל ביטקוין אך בפועל יותר ויותר ארגוני פשע טוענים כי השימוש במטבע אינו בטוח. בעוד שהטרנזקציות הן אכן אנונימיות הן עדיין נרשמות בבלוקצ’ין, ברשת הבלוקים שמתעדים אותן ולכן הן רק חצי אנונימיות. מכאן שעל פי כתובת הביטקוין שלך ניתן לזהות את כל העיסקאות, אם כתוב זו תזוהה אי פעם עם הזהות האמיתית שלך כמו לדוגמא משתמשי פייסבוק שכותבים את כתובת הארנק שלהם ומבקשים תרומה או טיפ הרי שכל העיסקאות שביצעת ניתנות לגילוי. זו הסיבה שהוא חצי אנונימי.

4. הסיפור המכונן של הביטקוין משנת 2010 מדבר על מתכנת שביצע את העיסקה הראשונה בביטקוין ורכש 2 פיצות מפאפא ג’ונס בעלות של 10 אלף ביטקוין שבזמנו היו כ$25. השווי של מטבעות אלו כיום הוא 11 מיליון דולר. אם אכן בעלי הפיצרייה שמרו את המטבעות באותה תקופה הם קיבלו החזר השקעה יפה למדי.

  1. 60% מכתובות הביטקוין בבלוקצ’יין הם סוג של רוחות רפאים

הערכה היא כי מרבית הכתובות פשוט שייכות למשתמשים ששכחו את המפתחות האישיים שלהם או כאלו שלא באמת יודעים או מסוגלים להשתמש בביטקוין. בשתיים מהכתובות היותר מוכרות קיימים כ10 אלף ביטקוין שלא נעשה בהם שימוש משנת 2011. כפי שהבנתם במושגים של היום מדובר בהרבה מאוד כסף, יכול להיות קצת מבאס עבור המשתמש שאולי איבד את המפתח הפרטי שלו.