כל מה שחתונה

טפטים לסלון ששורדים את מבחן הזמן

איך בוחרים טפטים שלא תצטרכו להחליף אחרי 3-4 שנים בגלל שהם יצאו מהאופנה ועכשיו מזכירים תקופה עתיקה בהיסטוריה? לכולנו יש טראומות מטפטים משנות ה70 או ה80 שמנציחים את בית סבתא או את המלונות של מזרח אירופה ואף אחד מאיתנו לא היה רוצה בית שכזה. אז נכון שהיתרון בטפטים הוא העובדה שאפשר בקלות יחסית לשנות את כלל העיצוב – אך אם אתם לא בקטע של להחליף את הסלון אחרי 4 שנים – איך תנצחו את מבחן הזמן?

אחד הרעיונות הוא ללכת על מרקם טבעי של טפטים מעוצבים – נכון שזה יותר יקר וגם יותר פגיע, כלומר נתון יותר לשחיקה אם בבית יש ילדים או תנועה רבה וכמובן לכתמים ולכלוך, אך אם מתאפשר לכם ללכת על קטע טבעי כמו Grasscloth או טפט רפיה, יוטה או קש. כל הטפטים מחומרים טבעיים ישתלבו עם כמעט כל סגנון עיצובי וישרדו את מבחן הזמן עם שינוי בנגיעות קטנות של כריות וריהוט.

רעיון נוסף הם טפטים דמויי חיות או עם תבניות של חיות. לחיות בשונה מתבניות אבסטרקטיות יש נטייה לשרוד את האופנתיות המשתנה ומי שאוהב כלבים או חתולים ימשיך לאהוב גם לאחר עשרות שנים. החסרון בטפטים מסוג זה שהם לעתים נראים מעט ילדותיים ומלווים בניחוח מסוים של הומור שאינו מתאים לכל בית. אבל אם אתם בקטע של חיות – נסו ואולי לא תתאכזבו ותוספיו לבית שלכם אלמנט משעשע ומתוחכם.

רעיון אחר הוא תבנית של עצמים דוממים כמו לדוגמה ספרים – תחשבו טפטים לארונות דמוי ספרייה שיוצר הרגשה של חדר ואולי גם תקרה (אם היא משופעת) עמוסי ספרים בדמות ספריית ענק. אפשרות אחרת מאותו סגנון הם טפטים מונוכרומטיים המכילים סוג של תמונת נוף ונותנים הרגשה עתיקה לצד ניחוח רענן שיכול גם כן לשרוד אופנתיות עונתית. יש שיגידו שהרעיון של תמונה מונוכרומטית ישחק עם השנים ועלול להיתפס כטעם רע בעוד מספר שנים אבל לדעתי אם התמונה מספיק איכותית ומשקפת נוף ולא משהו אנושי תרבותי עכשווי יש לה סיכוי רב יותר לשרוד את מבחן הזמן.