כל מה שחתונה

חיים ומוות על פי הקבלה

תמיד העסיק אותי עניין המוות. יותר נכון להגיד – עניין אחרי המוות. מה קורה לנו אחרי שאנחנו מתים. הדעת שלי תמיד סירבה להאמין שהגוף הגשמי שלנו הוא כל הסיפור. חייב להיות משהו מעבר לחלבונים ושומן לא? על פי הקבלה, הגוף שלנו הוא רק סוג של בגד שאנחנו מסתובבים איתו בעולם הזה. הוא משמש אותנו להתנהלות הגשמית אבל הנשמה היא בעצם כל העניין. הנשמה היא חלקיק אלוהי, ניצוץ קטן השייך לנשמה הכללית שבעצם פעם הייתה מחוברת ושלמה אבל נשברנו והתחלקנו לאלפי חלקיקים קטנים.

להיוולד בטבע

על פי חכמת הקבלה, המטרה שלנו בחיים האלו היא להתחבר מחדש. לאסוף את כל החלקיקים השבורים לנשמה אחת, שלמה ומאוחדת. העניין הוא שזה מאוד קשה לביצוע. כולנו חיים בתחושת נפרדות אחד מהשני. הקשר היחיד שאנחנו עוד מצליחים להבין אותו הוא קשר משפחתי אבל לתפוס את המציאות הזו שכל האנשים סביבי הם בעצם חלקים שלי מאותה נשמה זה דבר מאוד קשה להבנה ותפיסה.

חכמת הקבלה http://jordanretro.org באה ומלמדת אותנו מה הפירוש לקבל נשמה. קבלה נגזרת מהמילה 'לקבל'. דרך השיטה הזו אנחנו לומדים איך להשיג קשר לנשמה הכללית ועל ידי כך להשיג חיי נצח. אם כן, מוות או חיים אינם מצבים פיזיים (למרות שכך אנחנו חווים אותם בעולם הגשמי). הכוונה במוות היא הרגשת היעדר תחושת האור (הבורא) מאיתנו. השיטה הזו מלמדת אותנו שהבורא הינו טוב ומטיב, כל מטרת הבריאה היא להיטיב לנבראיו ולכן כשאנחנו לא מקושרים לנשמה הכללית אנחנו לא מרגישים את אור הבורא וכתוצאה מכך נמצאים במצב 'מוות'. כשאנחנו מצליחים להתחבר לחלקי נשמותינו, מצליחים להתחבר לאנשים אחרים, שונים מאיתנו, אנחנו בעצם מגלים את הבורא – את תחושת האור הנצחית והאוהבת הזו. מצב זה נקרא 'חיים'.

אם כך, גלגול נשמות הוא גם מצב רוחני. לא מדובר כאן בשדים ורוחות אלא בשלבים שונים של התפתחות נשמת האדם. ההתפתחות נספרת כשלבים, מדרגות ולכן כל מדרגה היא בעצם גלגול של הנשמה ממצב אחד למצב מתקדם יותר.