כל מה שחתונה

האישה מאחורי הגבר?

בדרך כלל כשלילך מביעה דעה, אני שותקת. ללילך תמיד יש מה להגיד על כל דבר, ובדרך כלל אין לי כוח להיכנס למשחקי מילים של מי יודעת יותר, מי חכמה יותר ולמה הדעות שלה הן תמיד הנכונות והצודקות ללא עוררין. כמו תמיד, היא החלה את השיחה בירידות על הבעל שלה, עד כמה הוא תמיד חסר שקט וחושב שכל העולם על הכתפיים שלו. עד כמה הוא עצבני ושפשוט לא נעים להיות לידו. היא שותקת לרגע ומביטה בי באחד המבטים הבוחנים שלה, משלבת רגליים חטובות, חשופות ושזופות.

לילך גרה בבית פרטי בקיסריה, עם בריכה אולימפית בחצר וג'יפ לכל ילד. תמיד מקפידה על הופעה מתוקתקת, לא אוכלת סוכר וגלוטן, הספורט הוא חלק בלתי נפרד מחייה. היא עוזרת לנזקקים ותורמת לא מעט, לאחרונה עברה הסבה מקצועית וכעת היא מאמנת אישית. בקיצור, מושא לקנאה של נשים רבות. גם אני הייתי רוצה כזה ביטחון עצמי ורגליים ארוכות וחטובות..

בעלה של לילך הוא מנכ"ל בעסק גדול ומשגשג, ובמקביל מקפיד לפנק את משפחתו בחופשות מרהיבות באתרים אקזוטיים בעולם מספר פעמים בשנה. אדם יפה תואר, חכם מאוד ומצליח. אין דבר שהוא לא מעניק ללילך ולשלושת ילדיהם. שמתי לב שכאשר לילך לידו שפת גופו משתנה. הקול שלו נעשה שקט, הוא מביט ספק בהערצה ספק בחרדה בכל תנועה שלה. היא נוזפת בו ליד כולם והוא שותק. היא מתבדחת על חשבונו והוא מחייך ואפילו מהנהן בראשו. כשהיא מגלגלת עיניים לעברו כשהוא אומר משהו, הוא מייד שותק ומשפיל מבט. מעולם לא הרעיפה עליו מילה טובה, לפחות לא לידי, מעולם לא ראיתי אותם מחזיקים ידיים או מתחבקים.

השיחה התגלגלה, עכשיו בעידן הקורונה כבר אין נסיעות לחו"ל ובילוי במסעדות יוקרתיות. לילך אמרה שדווקא נחמד לשבת בבית עם הילדים שכבר די גדלו, לשוחח, לעשות הליכות ביחד, לנגן בגיטרה ולשיר. אבל קשה לה מאוד להיות כל כך הרבה עם בעלה, בעיקר כשהיה סגר וגם עכשיו כשהוא עובד מהבית הרבה יותר שעות. היא התלוננה שהוא זקוק לגילויי חיבה, ושהיא, מה לעשות, לא בן אדם של נשיקות וחיבוקים. "האושר שלי ממש לא תלוי בו, למזלי". היא הבחינה במבט המופתע שלי ושאלה: "מה, האושר שלך תלוי בבעלך?" -"כן, האושר שלי תלוי גם בבעלי". היא הביטה בי ברחמים ושתקה.